Ghetto´da Cunda kokulu bir konser: Café Aman İstanbul

Posted: April 28, 2011 in Müzik

Haftaiçi iş çıkışı, günün yorgunluğunu atmanın en güzel yolu, Tünel´de Kave´de çok eski bir dost ile sohbet eşliğinde kahveleri yudumlamak :) Eski yıllardaki gibi Nisan ayı havası olsa ve dışarısı  ısınmış olsaydı daha da güzel olabilirdi elbette ama bunu da bulamayanlar var diyerek İstiklal caddesinde akşam yemeği için makarnası ile meşhur Kagi adlı cafeye doğru yol aldık. Diyet yapanlar için kepekli makarna alternatifi olmasa da makarnaları hakikaten lezzetli.

Dedikodularımızı tamamladıktan sonra sıra, Yunan ve Türk müzisyenlerden oluşan Café Aman´ı dinlemeye gelmişti. İlk defa içinde bulunduğumuz ortamda yaş ortalamasına bakıldığında en genç görünenler olmanın verdiği tatlı hisle :), evli çift solist, kanun, ud, keman, buzuki ve gitar çalan üyelerden oluşan grubun sahneye çıkmasını bekledik. 1920´li yıllardan günümüze, rembetikoları, Anadolu´nun kökenli şarkıları ve ritimleri ile harmanlayarak repertuar oluşturan grubu, kesinlikle rakı ve meze eşliğinde izlemekte fayda var :) Ayakta konserlerini izlerken eksikliklerini hisettiğimizi itiraf etmeden geçemeyeceğim :) Müziği dinlerken ayrıca, çok sevdiğim ve her zaman gitmekten zevk aldığım Cunda´yı da ne kadar özlediğimi farkettim, bir an evvel Cunda gezisi planlamam gerekecek sanırım, tam da ‘plansız yaşa’ kavramını sorgularken gene plan planlıyor olmam enteresan tabii 🙂

Sonuç olarak, “Fasl-ı Rembetiko” olarak tanımladıkları tarzıyla müzik yapan Café Aman´ı, eğer meyhane müziği dinlemekten zevk alıyorsanız, zevkle dinleyebilirsiniz.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s