Kurt Cobain ve ‘Last Days’…

Posted: September 11, 2012 in Film, Müzik

Evde izlemek üzere Orta Dünya´da film araştırırken birazdan bahsedeceğim DVD´yi gördüğümde çok sevindim. Kurt Cobain hayranı birisi olarak Nirvana şarkılarıyla dolu bir film olacağını düşünerek büyük bir heyecanla izlemeye koyuldum. Filmin ismi, ‘Last Days’. Gus Van Sant yönetmenliği´nde çekilen filmde sürekli homurdanarak mutfakta, evin farklı odalarında, dere kenarında, orman içinde dolaşan, ara ara yere yığılarak sızan bir Kurt Cobain ve aynı evde yaşayan grup arkadaşlarını görüyoruz. Özellikle ‘Where did you sleep last night?’ şarkısını söylediği un-plugged konserlerden birinde karışık hafif yağlı sarı saçlı, mavi kotunun üzerine giydiği salaş ve bol hırkası ile gözlerimin önünde olan Kurt´un ‘I´m a loser baby so why don´t you kill me’ şarkısında olduğu gibi bu denli ‘loser’ olduğunu izlemekten hiç de hoşlanmadığımı söyleyebilirim. Filmi izlerken tek hoşlandığım kare, araba içinde yolda giderlerken yapılan çekimde kameranın cama yansıyan ağaçları netlemesi idi, bu görüntüye odaklı bir şekilde izlemek belli bir süre sonra baş döndürücü olabiliyor, uyarmadı demeyin 🙂 Kurt Cobain´in intihar sahnesi ve ev arkadaşlarının Kurt´u arkalarında bırakarak ortadan yok oluşlarını gösteren sahne ile filmi izlemeyi bitirdikten sonra ‘Kurt bu kadar leş, bu kadar hiç üretim yapmayan birisi olamaz’ diye düşünerek biraz internette araştırmaya başladım.

İşte öğrendiğim 3 şey:

1. Kurt´ün ünlü olmak istemediğini ve insanların aşırı ilgisinin onu rahatsız ettiğini ve filmde sürekli insanlardan kaçar halde olmasının nedenini öğrendim.

2. Kurt´un mide ağrılarının olduğunu ve bazen sahne arkalarında bile uyuyakalmasına sebep olan narkolepsi hastalığı olduğunu ve filmin pek çok sahnesinde yere yığılıp sızıp kalmasının nedenini öğrendim.

3. Gene sevdiğim bir grup olan Foo Fighters´ın kurucusunun filmin son sahnesinde Kurt´u arkalarında bırakan arkadaşlarından Dave Grohl olduğunu öğrendim. Şu dakika itibariyle, Foo Fighters´ı kesinlikle protesto ediyorum!

Sanırım, filmi tekrar ama bu sefer daha farklı bir gözle izleyeceğim. Kesinlikle Kurt Cobain belgeseli olmasa da Kurt hakkında 2-3 şey öğrenmeme yardımcı olan bu filmi, çok beklentiye girmeden izlemenizi tavsiye edebilirim. Şimdiden  hepinize iyi seyirler diliyorum.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s